Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Sport podczas okresu – czy można ćwiczyć w trakcie miesiączki?

Sport podczas okresu / unsplash Samopoczucie w trakcie menstruacji to istna loteria. Czasami mamy ochotę cały dzień leżeć w łóżku, a następnego dnia dolegliwości nam nie przeszkadzają i chętnie wybrałybyśmy się na trening. Wokół okresu narosło wiele mitów - jednym z nich jest unikanie sportu podczas okresu. Ale czy to ma sens? Czy sport wpływa na okres?

 

Czy można ćwiczyć w trakcie okresu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre osoby miesiączkujące odpuszczają sport podczas okresu, a inne idą na siłownię nawet w pierwszych trzech dniach miesiączki. Eksperci są w tym temacie zgodni: słuchaj swojego organizmu. Kiedy czujesz, że nie wytrzymasz nawet 15 minut na rowerze, to odpuść i odpocznij. Ale kiedy wiesz, że aktywność fizyczna nie wpłynie negatywnie na Twój okres, to śmiało biegnij na trening.

 

Czy sport podczas okresu szkodzi?

Umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc w złagodzeniu bólów brzucha i głowy, a także może zmniejszyć rozdrażnienie i mdłości. Zamiast sięgnąć po kolejną tabletkę przeciwbólową, możesz spróbować poćwiczyć lub pójść na spacer. Dodatkowa dawka endorfin zawsze się przyda. ;)

Chcesz poznać więcej sposobów na złagodzenie bóli menstruacyjnych? Sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Niestety wysiłek fizyczny w trakcie okresu może również osłabiać kondycję i wytrzymałość, a nawet być przyczyną krwotoku. W tym czasie możesz szybciej poczuć się zmęczona, odczuwać zawroty głowy lub mdłości. Jeżeli trening angażuje mięśnie brzucha lub dna miednicy to przy dużym obciążeniu może być też powodem krwotoku. Staraj się więc w czasie okresu wykonywać lżejsze ćwiczenia z mniejszym obciążeniem/intensywnością i przede wszystkim podczas treningu dokładnie obserwuj reakcje swojego ciała.

 

Co ćwiczyć, kiedy ma się okres?

W trakcie menstruacji skup się na ćwiczeniach, które będą wspierały rozluźnianie mięśni – to pomoże złagodzić ból. Dobrze sprawdzą się między innymi:

- spacer - nawet 10 minut ruchu na świeżym powietrzu dotleni organizm i poprawi krążenie

- pilates

- joga menstruacyjna - koniecznie spróbuj pozycji szewca na leżąco (Supta Badha Konasana), w której rozluźnisz miednicę i odpoczniesz

- ćwiczenia na piłce gimnastycznej

- jazda na rowerze

 

Jakich ćwiczeń unikać w trakcie miesiączki?

Pierwsze trzy dni menstruacji często są najtrudniejsze i najbardziej bolesne. W te dni zachowaj szczególną ostrożność. Nieodpowiednio dobrana aktywność, a szczególnie zbyt duży wysiłek, może doprowadzić do nasilenia krwawienia i zwiększenia bóli brzucha. A nie o to nam chodzi! Poniższych ćwiczeń lepiej unikaj podczas okresu:

- treningi wytrzymałościowe

- szybki jogging

- intensywny aerobik

- ćwiczenia wykorzystujące mięśnie brzucha

- a w praktyce jogi nie wykonuj pozycji odwróconych np. świeca, stanie na głowie, pług.

 

Jakich środków higienicznych używać trenując w trakcie okresu?

Podczas uprawiania sportu dyskomfort może powodować nie tylko bolący brzuch.

Podpaski, które mogą dobrze sprawdzać się w trakcie codziennych czynności, w trakcie treningu mogą przesuwać się i powodować przeciekanie. Przy każdym ruchu podpaska jest wyczuwalna, co może powodować dyskomfort. Jeżeli podczas treningu mocno się pocisz możesz później cierpieć z powodu odparzeń skóry, bo większość podpasek nie przepuszcza powietrza.

Tampony to z pewnością wygodne rozwiązanie, jednak podczas treningu mogą się przemieszczać, co sprawi, że krew może wydostać się na zewnątrz. Jeżeli ćwicząc napinasz mięśnie brzucha to tampon może zostać mimowolnie wypchnięty.

My oczywiście rekomendujemy majtki menstruacyjne, które są całkowicie bezpieczne, oddychające i nie powodują ryzyka przecieków oraz zapewnią Ci maksymalny komfort na długi czas. Do treningów polecamy Sporty Sis, zostały zaprojektowane z myślą o osobach nie rezygnujących z aktywności fizycznej w trakcie okresu. Zostały przetestowane (i zdały egzamin ;)) podczas różnych rodzajów treningu - m.in. pole dance, jogi, treningu cardio. Z majtkami Sporty Sis okres Cię nie zatrzyma – nic nie będzie się przesuwało, uwierało lub przeciekało.