Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Ochrona inwazyjna i jej niebezpieczeństwa

Sis Underwear Majtki Menstruacyjne Blog

Kiedy nadchodzi comiesięczny czas na okres, żadna z nas nie powstrzymuje się od stosowania środków higienicznych.

Do produktów chroniących nas podczas okresu zalicza się zabezpieczenia zewnętrzne (inaczej zwane nieinwazyjnymi) oraz zabezpieczenia wewnętrzne (zwane inwazyjnymi). Te drugie nazywane są tak ponieważ wprowadza się je bezpośrednio do środka pochwy w celu wchłonięcia krwi menstruacyjnej.

1. Jakie konkretnie środki ochrony podczas okresu uważane są za inwazyjne?

  • Tampon: Łatwy w użyciu, prosty w transporcie jest jednym z najpopularniejszych, najlepiej sprzedających się i najczęściej wykorzystywanych zabezpieczeń w trakcie okresu. Można go kupić z aplikatorem lub bez, występuje w wielu rozmiarach. Jego działanie polega na wchłanianiu krwi zanim wydostanie się na zewnątrz. W przeciwieństwie do innych zabezpieczeń higienicznych tampon nie nadaje się do wielokrotnego użytku – kiedy nasiąknie krwią należy go wyjąć i wyrzucić.
  • Kubeczek menstruacyjny: to stosunkowo nowy środek ochrony higienicznej w trakcie okresu. Jego zaletą jest z pewnością możliwość wielorazowego użytku. Wygląda jak mały, silikonowy kubek, który wkłada się do środka, a on zbiera całą krew menstruacyjną. Po napełnieniu należy opróżnić go i wyczyścić (najczęściej wyparzyć) przed ponownym użyciem. Obecnie można go kupić w wielu wariantach i pojemnościach dopasowanych do potrzeb. Plusy jego używania to między innymi unikanie nadmiernej produkcji śmieci (zero waste), niski wpływ na środowisko naturalne oraz oszczędność i zmniejszenie comiesięcznych wydatków.
  • Menstruacyjna gąbka: w Polsce jest to najrzadziej spotykany środek inwazyjny stosowany w trakcie okresu, jednak jego stosowanie sięga już czasów średniowiecznych. Gąbki menstruacyjne stosuje się po uprzednim nawilżeniu wkładając do pochwy, po użyciu należy je wypłukać i można użyć ich ponownie. Gąbki, podobnie jak tampony i kubeczki menstruacyjne występują w kilku rozmiarach i rodzajach. Są ekologiczne, nie mają negatywnego wpływu na środowisko i pomagają zaoszczędzić. Jest to jedyny inwazyjny środek okresu, z którym zgodnie z zaleceniami można uprawiać seks i jest to praktycznie niewyczuwalne dla partnera.

W przeciwieństwie do inwazyjnych środków higienicznych, zewnętrzne produkty higieny kobiecej mają kontakt jedynie z wargami sromowymi. Tak jest w przypadku podpasek, majtek menstruacyjnych ale także wkładek higienicznych.

2. Jakie zagrożenia wynikają z używania zabezpieczeń inwazyjnych / wewnętrznych?

Zabezpieczenia inwazyjne mają tę zaletę, że są bardzo dyskretne (bardziej niż zabezpieczenia zewnętrzne) jednak ich użycie wcale nie jest takie proste. Przykładowo, stosując kubeczek menstruacyjny należy nie tylko uważać, aby prawidłowo go założyć, ale również wysterylizować, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji, podrażnień lub infekcji. Obchodzenie się kubeczkiem menstruacyjnym tak samo łatwo jak z tamponem wymaga swego rodzaju know-how oraz doświadczenia w jego używaniu. Z tego powodu mniej doświadczone dziewczyny na początku zwykle wybierają zewnętrzne zabezpieczenia, kierując się nie tylko bezpieczeństwem ale również łatwością i szybkością aplikacji. Jednak również dla dojrzałych i doświadczonych w tym temacie kobiet stosowanie każdego z zabezpieczeń inwazyjnych wiąże się z pewnymi zagrożeniami – zarówno dla zdrowia użytkowniczki, jak i dla środowiska.

3. Zagrożenia dla zdrowia związane z wewnętrznymi środkami higienicznymi

Sis Underwear Majtki Menstruacyjne Blog

Wszystkie inwazyjne zabezpieczenia higieniczne zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego, o którym już pisaliśmy na naszym blogu w artykule Syndrom Szoku Toksycznego. Szok toksyczny powoduje Staphylococcus aureus – jeżeli ta toksyna zostanie wytworzona w zbyt dużej ilości może spowodować poważne konsekwencje takie jak trwały paraliż kończyn, a nawet śmierć. Zespół wstrząsu toksycznego może pojawić się, gdy środki ochrony inwazyjnej są noszone przez ponad 6 godzin.

Jeżeli chodzi o tampony – ich skład jeszcze kilka lat temu był nieznany większości konsumentów. Prawo nie zobowiązywało producentów do wskazywania na opakowaniu wszystkich składników tych produktów higienicznych. Od czasu zmiany niektórych zapisów prawnych zaobserwowano, że tampony wykonane są z bawełny oczyszczonej pochodnymi chloru. Ponadto zwykle zawierają też włókna pochodzące z tworzyw sztucznych (poliester, polipropylen itp.). W krajach europejskich nie poświęca się wiele czasu na badania szkodliwości produktów higienicznych stosowanych w trakcie okresu, jednak francuska agencja ANSES (Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa, Żywności, Środowiska i Pracy) ujawniła niedawno, że w trakcie ich badań znaleziono obecność pestycydów i substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w tamponach.

Z drugiej strony, jeśli są organiczne, nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, a ich włókna są całkowicie roślinne, środki ochrony wewnętrznej mogą również zwiększyć ryzyko podrażnienia i uczucie suchości pochwy. Przyczyniają się także do rozmnażania bakterii i powodują ryzyko różnych infekcji. W momencie wkładania lub wyjmowania ochrony inwazyjnej, bakterie obecne na palcach mogą z łatwością przedostać się do wnętrza pochwy.

4. Zagrożenia dla środowiska związane z jednorazowymi środkami higienicznymi stosowanymi w trakcie okresu.

Tampony stanowią prawdziwe zagrożenie dla środowiska. Szacuje się, że w ciągu swojego życia kobieta produkuje od 100 do 150 kg odpadów związanych z utrzymaniem higieny w trakcie okresu. Zatem tampony, podobnie jak inne środki jednorazowe (np. podpaski) stanowią poważny problem ze względu na ich wpływ na środowisko – często rozkładają się one dopiero po kilkuset latach, zwłaszcza gdy są wyposażone w plastikowe aplikatory.

5. Zapobieganie i rozwiązania

Dobre praktyki dotyczące stosowania inwazyjnych środków ochrony higienicznej – aby wyeliminować zagrożenia związane z inwazyjnymi zabezpieczeniami w trakcie okresu należy przede wszystkim zachować czujność. Niezbędna jest nienaganna higiena podczas wkładania i wyjmowania środków higienicznych, zwłaszcza dokładne umycie rąk przed i po każdej czynności. Jeżeli się kąpiesz, pamiętaj, aby natychmiast gdy skończysz zmienić tampon, aby uniknąć przedostania się bakterii do pochwy. Aby uniknąć Syndromu Wstrząsu Toksycznego konieczna jest zmiana środka higienicznego co 4, maksymalnie 6 godzin.

W nocy zamiast tamponów lub kubeczka, wybierz nocną podpaskę lub majtki menstruacyjne. Zdecydowanie zmniejszysz ryzyko powstawania podrażnień lub infekcji jeżeli wybierzesz produkty organiczne, lub certyfikowane – takie jak majtki menstruacyjne Sis Underwear 😊 W ciągu dnia, pamiętaj o wyborze tamponów dostosowanych do obfitości Twojej miesiączki – nadmierna chłonność może wywołać suchość i podrażnienie pochwy. Aby pomóc chronić naszą planetę, w miarę możliwości sięgaj po środki higieniczne wielokrotnego użytku, takie jak kubeczki menstruacyjne, gąbki i majtki menstruacyjne.

Wybierz zewnętrzne środki higieniczne – stosując nieinwazyjne zabezpieczenia uchronisz się przed Syndromem Szoku Toksycznego, ale także przed wieloma potencjalnymi infekcjami. Aby żyć zgodnie z podejściem zero waste, ale również zaoszczędzić pieniądze, wybierz środki ochrony wielorazowej, takie jak wielorazowe podpaski lub majtki menstruacyjne. To najlepsza alternatywa dla ochrony inwazyjnej. Majtki menstruacyjne są nie tylko niezawodne i wygodne, ale również bezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na produkty tekstylne z certyfikatem OEKO-TEX lub zawierające materiały organiczne. W przeciwieństwie do podpasek wielorazowych, z majtkami menstruacyjnymi możesz spędzić cały dzień, lub przespać całą noc!

Syndrom Szoku Toksycznego, infekcje, podrażnienia… Wewnętrzne środki higieniczne niosą ze sobą wiele zagrożeń. Jeśli chcesz znaleźć produkty do higieny intymnej, które są praktyczne, ekologiczne, ekonomiczne, wygodne i bezpieczne dla zdrowia – majtki menstruacyjne Sis są wprost stworzone dla Ciebie!

Dzięki zróżnicowanemu stylowi naszych majtek menstruacyjnych z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Sprawdź nasze modele: Sexy Sis, Comfy Sis i Sporty Sis.