Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Syndrom Szoku Toksycznego

Sis Underwear - Blog. Syndrom Szoku Toksycznego

 

Zanim zaczniemy od wielkiego tytułu ze słowami "szok toksyczny" zastanówmy się - kto kiedykolwiek o tym słyszał? Która z Was kiedykolwiek miała czas, żeby przeczytać opis na pudełku tamponów i dowiedzieć się o potencjalnym ryzyku w trakcie ich używania?

Zobaczmy co właściwie nazywamy Syndromem Szoku Toksycznego.

SST to bardzo rzadka infekcja (w Polsce w ciągu roku odnotowuje się ją mniej niż 20 razy), która powodowana jest przez rozmnażanie i uwalnianie się bakterii z krwi. SST powodowane jest przez bakterię Staphylococcus aureus, która wytwarza toksyny powodujące stan zapalny. Jako reakcja na tę bakterię, organizm wytwarza ogromne ilości komórek odpornościowych, które mogą uchronić Cię od szoku toksycznego. Aby uchronić siebie od bakterii, twój organizm będzie wykładał wysiłek w niezbędne organy wewnętrzne zamiast dbać o kończyny (nogi, ręce).

Na świecie SST ujrzał światło dzienne w 2012 roku dzięki amerykańskiej aktorce Lauren Wasser, która z powodu SST musiała poddać się amputacji prawej nogi. Na początku lat 80tych w Ameryce Północnej ponad 700 kobiet padło ofiarami Syndromu Szoku Toksycznego.

Od tamtej pory naukowcy studiujący temat tej infekcji nie znaleźli co prawda związku pomiędzy używaniem tamponów a SST, pomimo licznych plotek.

Zachowajmy jednak wszelkie środki ostrożności:

Śluz waginalny, który zatrzymuje tampon zbyt długo jest bardziej wrażliwy. W zasadzie bardziej prawdopodobne jest podrażnienie, które może prowadzić do poważnej rany, ułatwiającej bakteriom i toksynom przedostanie się do krwi.

Jeżeli tampon pozostawiony jest w organizmie zbyt długo, lub jego zdolności absorbujące są zbyt duże(tak, zbyt duże!), krew pozostająca w Twoim organizmie utrzyma temperaturę 36/37 stopni Celsjusza, co pomoże w rozprzestrzenianiu się bakterii. Dla tych konkretnych bakterii możliwość wytwarzania toksyn wymaga sprzyjającego środowiska - a takie właśnie jest w Twoim ciele, w miejscu, w którym umieszczasz tampony lub kubeczek menstruacyjny.

Nasze wskazówki:

 • Wybieraj przede wszystkim zewnętrzne produkty higieniczne w trakcie okresu (jak majtki menstruacyjne Sis Underwear ;)).
 • Jeżeli używasz kubeczka lub tamponów:
  - Używaj ich tylko wtedy, kiedy konieczne, a nigdy poza okresem lub przed (nawet asekuracyjnie!). Jeżeli boisz się niespodziewanego okresu, lub upławów tuż przed - od wszystkiego uchronią Cię majtki menstruacyjne Sis.
  - Używaj tamponów o małym poziomie absorbccji i zmieniaj je często.
  - Zmieniaj tampony (lub kubeczek) maksymalnie co 4 godziny!
  - Nie używaj tamponów na noc.
  - Dokładnie myj ręce przed każdym użyciem tamponu lub kubeczka.
  - Używaj majtek menstruacyjnych Sis tak często, jak to możliwe :)

Jakie symptomy mogą pojawić się gdy wystąpi u Ciebie szok toksyczny?

 • nagła gorączka (38,9 stopni Celsjusza lub więcej),
 • wymioty, biegunka,
 • ból gardła,
 • wysypka,
 • silne bóle mięśni,
 • zawroty głowy,
 • omdlenie.

Jeżeli doświadczysz powyższych objawów, koniecznie powiedz lekarzowi o możliwości wystąpienia Syndromu Szoku Toksycznego. Żeby do niego nie dopuścić, skorzystaj z innych środkó higienicznych, niż tampony i kubeczek. Zobacz co możemy Ci zaoferować.