Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Zero waste - co to takiego?

Sis Underwear Zero Waste

Twórcy Sis wspierają nurt zero waste od wielu lat. Gdy tworzyliśmy nasze majtki menstruacyjne, chcieliśmy skupić się na tym trendzie i zachęcić Was do wdrożenia go do Waszej codzienności!

Czym jest zero waste?

Zero waste to sposób na życie, który polega na redukowaniu produkcji śmieci i odpadów do absolutnego minimum. Nazwa wzięta jest z języka angielskiego i oznacza dosłownie "zero odpadów". Kluczową zasadą jest skupianie się na recyklingu oraz zwrócenie uwagi na to, że droga do produkowania mniejszej ilości odpadów zależy w dużej mierze od produktów, które wybieramy. To świadomość zakupów, zmiana naszego wpływu na środowisko polegająca na modyfikacji naszych dotychczasowych nawyków. Poza produkowaniem mniejszej ilości odpadów, zero waste przyczynia się również do dbania o Twoje własne zdrowie, ponieważ produkty wspierające ten nurt są zwykle mniej (lub wcale) przetworzone.

Zero waste odnosi się do każdej kategorii naszego życia - konsumpcja żywności, produkty do sprzątania, kosmetyki, meble, ubrania... To bycie świadomym konsumpcji w społeczeństwie, w którym żyjemy i nasz indywidualny wysiłek, który przysłuży się zwalczaniu zanieczyszczenia środowiska, produkcji odpadów i ogólnego "nadkonsumpcjonizmu", który w dzisiejszych czasach jest problemem o ogromnej skali. To wdrożenie nowych praktyk w życiu codziennym. Konsumuj mniej, kupuj odpowiedzialnie i tylko gdy masz powód, co finalnie zaowocuje lepszą jakością konsumpcji.

Jak na prawdę być "zero waste"?

Do sposobu bycia zero waste wystarczy nam pamiętanie o poniższych zasadach:

1. Odrzuć wszystko, czego nie potrzebujesz - zwłaszcza rzeczy jednorazowego użytku.

2. Analizuj swoje potrzeby i uniknij marnowania dzięki kupowaniu wyłącznie koniecznych produktów, lub tych, które na pewno zużyjesz.

3. Nie kupuj produktów na zapas, jeżeli mają krótki termin ważności i wiesz, że możesz je wyrzucić.

4. Postaw na produkty wielorazowe, lub z tak zwanej "drugiej ręki" - kupuj w second-handach, na zakupy bierz swoje reklamówki, wypożyczaj zamiast kupować, naprawiaj zamiast wyrzucać i oczywiście używaj majtek menstruacyjnych! :)

5. Oddaj do recyklingu wszystko, czego nie możesz użyć i kompostuj naturalne odpady. Życie zgodnie z nurtem zero waste umożliwi Ci produkcję mniejszej ilości śmieci i pozwoli zejść poniżej naszej niechlubnej średniej - w Polsce jedna osoba produkuje rocznie średnio 329kg śmieci!

Jednak pamiętaj - recykling to ostateczność. Najlepszym sposobem na pozbycie się śmieci jest przede wszystkim ich nieprodukowanie!

Podsumowując - zero waste to droga do zmian polegająca na małych gestach, zmianie nawyków i modyfikacji naszej codzienności. Wybierając majtki menstruacyjne robisz w tym kierunku ogromny krok. Zmiana nawyków dotyczących okresu to nie tylko działanie ekologiczne, ale również ekonomiczne. Bądźmy jednak świadomi, że takie działanie wymaga przede wszystkim cierpliwości i zrozumienia, że nie zmienimy świata z dnia na dzień. Każdy mały wysiłek to ogromny krok, mający wpływ na to, jak będzie nasze środowisko będzie wyglądało w przyszłości. 

Żeby poznać wszystkie materiały, z których tworzymy majtki menstruacyjne Sis zajrzyj na stronę Jak to działa?