Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Olejki eteryczne - które najlepsze na bolesne miesiączki?

Sis Underwear - Majtki menstruacyjne - blog

Zmęczenie, depresja, drażliwość, skurcze i bóle podbrzusza, bóle pleców, obrzęk z powodu zatrzymanej wody, bóle głowy... Czy wiesz, że prawie 50% kobiet odczuwa ból przed i na samym początku miesiączki? Tym właśnie nazywamy bóle menstruacyjne i bóle w okresie napięcia przedmiesiączkowego.
 
Te problemy są nieprzyjemne, ale wydają się nieuniknione. Jednakże istnieją naturalne środki, które mogą Ci pomóc. Jednym z nich są naturalne olejki eteryczne. Dzięki ich właściwościom przeciwskurczowym i łagodzącym, pozwalają one przejść przez ten hormonalny wstrząs z lepszym nastrojem i pogodą ducha.

 

Co to jest olejek eteryczny?

Olejek eteryczny to pachnąca i lotna substancja pozyskiwana z rośliny. Może pochodzić z różnych części rośliny: kwiatów (na przykład olejek eteryczny z rumianku), liście (olejek eukaliptusowy), kora, drewno, nasiona, owoce, jagody i tak dalej.
 
Wiele roślin zawiera w sobie olejki eteryczne. Służą one jako ochrona przed drapieżnikami, chorobami i oparzeniami słonecznymi. Olejki eteryczne działają na rośliny jak tarcza. Można by powiedzieć, że dzięki olejkom eterycznym rośliny same leczą się i chronią!

Historia olejków eterycznych

Aromaterapia, sztuka leczenia olejkami eterycznymi, istnieje od zarania dziejów. Mówi się, że ich używanie rozpoczęło się kilka tysięcy lat przed naszą erą. Już w czasach faraonów wykorzystywano przeciwmikrobowe właściwości olejków i żywic roślinnych do balsamowania mumii. Również na terenie Asyrii w celu dezynfekowania powietrza budowano świątynie z drewna cedrowego, którego olejek ma podobne właściwości jak olejek z drzewa sandałowego. Warto wiedzieć też, że Awicenna, czyli perski lekarz i autor ponad 150 książek o ciele i zdrowiu, wydestylował pierwszy czysty olejek eteryczny z róży. Aromaterapia, można by rzec, powstała dzięki temu naukowcowi.
 
Minęły wieki i za sprawą Rzymian aromaterapia przekroczyła granice Europy. W XVII wieku ponad sto olejków eterycznych zostało sprowadzonych do Francji. Stopniowo, wraz z pojawieniem się pierwszych syntetycznych leków, olejki eteryczne zostały zapomniane, aby znowu powrócić na pierwszy plan w XX wieku.

Charakterystyka olejków eterycznych

Każdy olejek eteryczny składa się z ponad 200 różnych substancji aktywnych takich jak: etery, ketony, octany, fenole, alkohole...

Olejki eteryczne działają w ciągu kilku minut, ponieważ zawarte w nich substancje szybko dostają się do krwiobiegu. Nie zapominajmy, że olejki eteryczne są bardzo silne – należy więc dokładnie zbadać ich właściwości przed użyciem. Złe dawkowanie może mieć działanie neurotoksyczne, dlatego należy dokładnie przestrzegać rekomendowanej dawki. Warto również dodać, że niektóre osoby nie powinny w ogóle używać olejków eterycznych. Tak jest w przypadku osób z padaczką, nadczynnością tarczycy, astmą, z kobietami w ciąży oraz karmiącymi piersią jak i również z małymi dziećmi – olejki eteryczne nie są wskazane przed ukończeniem 6 roku życia.
Może się również zdarzyć, że po zastosowaniu olejków eterycznych wystąpią silne reakcje skórne.

Przed użyciem wskazane jest wykonanie testu na przedramieniu, który polega na nałożeniu kropli olejku eterycznego i odrobiny oleju roślinnego. Jeżeli nie wystąpi dyskomfort ani reakcja alergiczna możesz śmiało zastosować olejek eteryczny, który pomoże zwalczyć problem, z którym się zmagasz. Pamiętaj jednak, żeby używać wyłącznie olejków z certyfikatem ekologicznym w ciemnej butelce – to znak, że produkt jest dobrze zakonserwowany.

 

Jak używać olejków eterycznych?

W zależności od właściwości danego olejku istnieją różne drogi ich podawania. Niektóre olejki mogą być agresywne dla skóry, inne natomiast nie są zalecane do stosowania wewnętrznego.

Zasadniczo olejki eteryczne można stosować poprzez:

  • inhalacje - dodając je do inhalatora lub rozpalając w pokoju specjalną świeczkę z miejscem na olejek eteryczny. Olejki eteryczne są niezwykle lotne, można je więc też po prostu nałożyć na ubranie lub na poduszkę przed pójściem spać. Korzystając z nich w jeden z powyższych sposobów możemy cieszyć się ich efektami nie tylko w ciągu dnia ale również w nocy, gdy śpimy.
  • doustnie - niektóre olejki eteryczne można połykać z cukrem lub miodem, przyjmować w postaci kapsułek lub stosować w postaci czopków dopochwowych/doodbytniczych. Podczas stosowania miejscowego tylko część olejku eterycznego jest w rzeczywistości wchłaniana przez skórę, a przy zastosowaniu wewnętrznym aż 100% dostaje się do organizmu.
  • poprzez skórę - nakładając olejek eteryczny zmieszany z neutralnym olejem roślinnym, np. jojoba i wykonując delikatny masaż bolącego nas obszaru. Należy pamiętać, że po nałożeniu na skórę tylko 10-20% olejku eterycznego jest w rzeczywistości wchłaniane przez organizm z powodu parowania i wysokiej lotności olejków eterycznych.

 

Jak złagodzić bolesne miesiączki?

Kilka olejków eterycznych idealnie nadaje się do walki z bólem menstruacyjnym! Poznaj naszych sojuszników:
  • Olejek eteryczny z egzotycznej bazylii ma przede wszystkim właściwości przeciwskurczowe, zmniejsza skurcze w okolicy podbrzusza i miednicy oraz łagodzi dolegliwości trawienne. Ponadto łagodzi nudności i reguluje układ nerwowy. Jest to idealny partner dla kobiet zmagających się z zaburzeniami napięcia przedmiesiączkowego.
  • Olejek eteryczny z estragonu również działa przeciwskurczowo, a do tego pięknie pachnie! Wykazuje też działanie antyzapalne. Poleca się go również w celu uspokojenia problemów trawiennych oraz zwalczenia uczucia lęku i niepokoju.
  • Olejek z różowej jagody działa obkurczająco, przeciwskurczowe i zwężające naczynia krwionośne. Rozgrzewa mięśnie i działa przeciwbólowo.
  • Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej jest znakomicie znany z walki przeciw bólom menstruacyjnym. Pomaga zrównoważyć produkcję estrogenu w organizmie i jest też bardzo dobry w zwalczaniu skurczy.
  • Olejek eteryczny z delikatnej lawendy również jest niezbędny. Działa regulująco na Twoją gospodarkę hormonalną, łagodzi bóle brzucha, bóle głowy oraz uspokaja ciało i umysł.

 

W celu złagodzenia dolegliwości bólowych w trakcie menstruacji zaleca się stosowanie wielu innych olejków eterycznych: waleriana (właściwości łagodzące), rumianek (przeciwskurczowe i uspokajające), czy imbir (przeciwskurczowe i orzeźwiające).
 
Jeśli nie znasz jeszcze możliwości olejków eterycznych, szybko przekonasz się o tym, że jeden olejek eteryczny będzie odpowiadał Ci bardziej niż inny. Polecamy sięgnąć po liczne książki poświęcone aromaterapii – będą przydatne do doskonalenia tej wiedzy. Gwarantujemy, że gdy tylko wejdziesz do świata aromaterapii szybko zauważysz, że nie obejdziesz się bez olejków eterycznych!

Wskazówki dotyczące stosowania w celu złagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego

Aby złagodzić ból w dole brzucha, zmieszaj od sześciu do ośmiu kropli wybranego neutralnego oleju roślinnego z trzema kroplami odpowiedniego olejku eterycznego (patrz lista powyżej).
 
Następnie masuj dolną część brzucha i nerki. Masaż odpręża i wspomaga krążenie krwi, a tym samym działanie olejków eterycznych. Masuj także splot słoneczny, obszar, w którym znajduje się mnóstwo nerwów i naczynia krwionośne krzyżują się. Powinieneś poczuć ulgę już po kilku minutach. Taki masaż można powtórzyć dwa lub trzy razy w ciągu dnia.
 
Kolejne bardzo korzystne zastosowanie, zwłaszcza dla osób zmagających się z PMS: weź gorącą kąpiel i dodaj trzy krople wybranego olejku eterycznego. Połóż się w wodzie i zrelaksuj. Efekt ciepła połączony z zaletami olejku eterycznego o działaniu łagodzącym i przeciwskurczowym zdecydowanie złagodzi Twoje objawy!
 
Podczas okresu postaw na brak bólu dzięki olejkom eterycznym i wygodę dzięki majtkom menstruacyjnym Sis Underwear 😉