Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Jak wybrać odpowiednie majtki menstruacyjne?

Majtki Menstruacyjne Ranking

Chociaż wszystkie majtki menstruacyjne działają w podobny sposób, pomiędzy różnymi modelami mogą występować znaczne różnice. Niezależnie od tego, czy wybierasz majtki menstruacyjne Sis Underwear, czy decydujesz się na zakup z innego sklepu, zawsze zwracaj uwagę na skład oraz pochodzenie takiej bielizny. Pamiętaj, że majtki menstruacyjne mają bezpośrednią styczność z Twoimi strefami intymnymi, które podczas styczności z nieodpowiednimi materiałami mogłyby zostać podrażnione, a źle dobrane majtki menstruacyjne mogłyby przyczynić się do powstawania odparzeń, wysypek, infekcji i innych problemów zdrowotnych. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie Twoich pierwszych, lub kolejnych majtek menstruacyjnych.

Materiały i warstwy

Dobrej jakości majtki menstruacyjne powinny składać się z czterech warstw. Na rynku występują również majtki zbudowane wyłącznie z trzech. Składają się wtedy zwykle z warstwy absorbującej stykającej się bezpośrednio ze skórą, warstwy nieprzemakalnej i materiału na wykończenie. Przy tego typu budowie wsiąknięta krew ciągle styka się z ciałem, co może zwiększyć namnażanie się bakterii. Krew powinna być oddzielona jedną warstwą, zwykle bawełnianą, aby nie miała kontaktu z ciałem. Zwróć uwagę, że warstwa wewnętrzna powinna być zawsze wykonana z naturalnych materiałów z certyfikatem, np. OEKO-TEX, który gwarantuje brak substancji chemicznych w materiale lub GOTS, który posiadają produkty organiczne. Kolejną warstwą powinna być warstwa absorbująca wykonana z dobrej jakości naturalnych materiałów. Do najbardziej chłonnych na rynku należą eukaliptus oraz bambus. Kolejna warstwa musi mieć właściwości nieprzemakalne.

Najpopularniejszym rozwiązaniem (oraz bezpiecznym) jest wykorzystanie materiału PUL. Zwróć jednak uwagę na jego pochodzenie, ponieważ PUL produkowany w krajach azjatyckich może być gorszej jakości i topić podczas prania w pralce. Ostatnią warstwę możesz właściwie wybrać zgodnie ze swoimi upodobaniami. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy materiał jest elastyczny. W przypadku tego typu bielizny dokładne przyleganie do ciała jest bardzo ważne. Istotnym detalem jest również rodzaj nici – możesz wybrać nicie poliestrowe, które nie są naturalne, jednak minimalizują ryzyko przeciekania, lub nicie bawełniane, które są naturalne, natomiast łatwo chłoną krew i mogą doprowadzić do przeciekania po bokach.

Właściwości bakteriobójcze

Obecnie majtki menstruacyjne tworzone są z przeróżnych materiałów, jednak realnie najpopularniejszymi materiałami, które mogą zapewnić ochronę przed bakteriami są bambus i eukaliptus. Aby nie narazić się na infekcje i problemy zdrowotne, koniecznie wybierz majtki posiadające właściwości antybakteryjne. Zwróć też uwagę, żeby warstwa chłonna była oddzielona od ciała inną warstwą – w ten sposób unikniesz kontaktu krwi z ciałem i bakterie nie będą w środowisku, w którym mogą się namnożyć.

Kraj pochodzenia

Zarówno w przypadku materiałów jak i samych majtek menstruacyjnych każdorazowo upewnij się, czy są produkowane w Europie. Majtki produkcji azjatyckiej zwykle są nie tylko mniej bezpieczne, ale również ich kupowanie może wspierać niewolnictwo i wyzysk pracowników w Azji, którzy pracują w fabrykach towarów produkowanych na skalę masową. Zwykle też, przez dystrybutorów stosujących tak zwany dropshipping, ceny są znacznie zawyżane, a te same produkty są łatwo dostępne na azjatyckich portalach zakupowych.

Jeżeli planujesz zakup tego typu bielizny, lepiej kupić ją bezpośrednio w serwisach takich jak AliExpress, chociaż nie rekomendujemy używania majtek chińskiej produkcji. Niezależnie od tego, czy zwykle wspierasz regionalne rynki, musisz pamiętać, że kupowanie majtek produkowanych w Azji zwykle zawiera materiały niewiadomego pochodzenia, co może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne! Jeżeli żadna z rodzimych firm nie przypadła Ci to gustu, rozejrzyj się na rynkach zagranicznych, takich jak Czechy, Niemcy, czy Francja. W tych krajach majtki menstruacyjne są szalenie popularne i na pewno znajdziesz model odpowiadający Twoim potrzebom.

Wielkość warstwy absorbującej

Wielu producentów w celu zwiększenia komfortu i lekkości majtek menstruacyjnych stosuje różne wielkości części absorbujących. Przy małym krwawieniu, do noszenia w ciągu dnia możesz używać majtek, których warstwa absorbująca wszyta jest jedynie na dole. Jeżeli potrzebujesz lepszej ochrony, lub szukasz dobrego zabezpieczenia na całą noc, zwróć uwagę, aby majtki menstruacyjne rozciągały się z tyłu do samego końca - w ten sposób unikniesz przeciekania niezależnie od tego w jakiej będziesz pozycji!

Niektórzy producenci oferują też majtki menstruacyjne z wymienną wkładką - z pewnością jest to komfortowe rozwiązanie, jednak ryzyko przeciekania jest w takim wypadku bardzo duże. Majtki menstruacyjne najlepiej zabezpieczą Cię, gdy warstwa absorbująca zszyta jest razem z warstwą nieprzemakalną - w ten sposób zawartość nie będzie się ruszać, a krew nie przecieknie tak łatwo przez inne materiały i nici.

Krój

Bokserki, figi, a może stringi? Obecnie na rynku majtek menstruacyjnych znajdziesz setki różnych modeli. Wybierając odpowiedni krój skup się oczywiście na swoich preferencjach, wybierz styl, który najbardziej lubisz. Pamiętaj jednak, żeby zwracać uwagę na możliwości majtek menstruacyjnych, które są bardzo wycięte (np. stringi). Taka bielizna nigdy nie zapewni tak dobrej ochrony jak zabudowane, przylegające majtki z wysokim stanem. Zastanów się też, czy potrzebujesz majtek na noc, czy tylko na dzień. Modele nocne powinny zakrywać pośladki, być obcisłe i dobrze przylegać do ciała. Będziesz mieć pewność, że krew nie przecieknie z żadnej strony, co zapewni komfort i spokojny sen.

W przypadku majtek menstruacyjnych na dzień możesz wybrać krój, który będzie układał się dobrze pod ubraniem i będzie wygodny przy poruszaniu się. W ciągu dnia jesteś w stanie lepiej kontrolować swoje krwawienie, więc majtki nie muszą być aż tak zabudowane, jeśli jednak zmagasz się z obfitymi krwawieniami - nie warto ryzykować i dobrze wybrać zabudowany model z szeroką częścią absorbującą, która zapewni ochronę na cały dzień.

Przeznaczenie

Zawsze sprawdzaj, czy majtki menstruacyjne, które chcesz kupić przeznaczone są do stosowania bez dodatkowej ochrony. Pamiętaj, dobre majtki menstruacyjne powinny chronić Cię kilka godzin i nie potrzebujesz dodatkowo stosować do nich tamponu, podpaski lub kubeczka menstruacyjnego. Możesz natrafić na majtki, które będą w dobrej cenie, ale mogą być używane wyłącznie jako dodatkowa ochrona – koniecznie uważaj na tego typu produkty, chyba że chcesz kupić majtki właśnie w tym celu.

Opinie

Przed zakupem koniecznie zapoznaj się z opiniami o marce. Zwróć uwagę, czy marka posiada jakiekolwiek recenzje w sieci, artykuły, czy jedynie komentarze (które w zasadzie można dodać samemu). W przypadku dobrej firmy produkującej majtki menstruacyjne, powinno nie być trudno znaleźć recenzje blogerów/testerów firmy oraz realne opinie. Zwróć także uwagę, czy możesz znaleźć zdjęcia/wideo majtek bez obróbki jak na sesji fotograficznej. Realny wygląd bielizny może się znacznie różnić i kompletnie inaczej układać się na Twoim ciele.

Nie jesteś pewna jakie majtki menstruacyjne wybrać?

Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej grupy na Facebooku, w której możesz opisać swoje potrzeby i otrzymać porady doświadczonych użytkowniczek majtek menstruacyjnych różnego rodzaju.