Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Fazy księżyca i cykl menstruacyjny – co mają wspólnego?

Sis Underwear Majtki menstruacyjne - blog

Bycie istotą menstruującą nie zawsze jest łatwe 😉 W związku z naszą menstruacją napotykamy wiele dodatkowych trudności, z którymi musimy się zmierzyć. Pierwszą z nich jest szok dla naszego ciała i organizmu gdy przechodzimy z dziecka w nastolatka, przeżywanie naszego pierwszego okresu, wkraczanie w dorosłość…

Pierwszy dzień miesiączki często pojmowany jest jako pierwszy dzień kiedy w naszym życiu rozpoczyna się etap prawdziwej kobiecości. Dziewczyna, która do tej pory była dzieckiem, ma teraz możliwość zajścia w ciążę. To wyzwanie nie tylko dla niej samej, ale również dla jej rodziców, na których spoczywa obowiązek uświadomienia jej w sprawach seksu i zarówno radościach ale i niebezpieczeństwach jakie z niego płyną.

Oprócz ekscytacji związanej z dojrzewaniem, miesiączka jest również symbolem wstrząsu, szoku hormonalnego, potencjalnych dolegliwości bólowych, mnóstwa pytań i niepewności.

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, że cykl menstruacyjny dzieli się na cztery różne fazy:

 • Faza folikularna, zwana też fazą proliferacyjną, w trakcie której tworzy się i dojrzewa komórka jajowa.
 • Faza owulacji, podczas której możliwe jest zapłodnienie.
 • Faza lutealna, którą z pewnością kojarzysz, bowiem słynie z bólu i obrzęku piersi.
 • Faza miesiączkowa, kiedy zaczyna się krwawienie, zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki.

Upraszczając, każda z nas ma fazę przed, w trakcie i po owulacji, odpowiadającą dniu, w którym szanse na zajście w ciążę są największe.

W miarę upływu lat poczucie, że okres jest tematem tabu stopniowo zanika. Miesiączka wydaje nam się coraz bardziej normalna i nie wstydzimy się już o niej rozmawiać. Jednak czy kiedykolwiek obiło Ci się o uszy, że miesiączka ma bliski związek z księżycem?

Istnieje wiele źródeł wiedzy naszych dalekich przodków, które możemy zintegrować z naszym codziennym życiem. Jednym z tematów, który był istotny dla ludzi już od okresu starożytności jest związek kobiecej miesiączki z cyklem księżycowym.

Ale o co w tym w ogóle chodzi? Jaki wpływ ma księżyc na cykl menstruacyjny? Jakie profity możemy czerpać z tej wiedzy i jak najlepiej wykorzystywać energię księżyca?

Poznaj związek między cyklem menstruacyjnym, a cyklem księżyca.

Zacznijmy od początku

Jaka jest geneza związku między księżycem a cyklem menstruacyjnym? Już w starożytnej Grecji terminy „miesiączka” i „księżyc” były tłumaczone tym samym słowem. Niektórzy uważają, że to nie tylko przypadek, że długość cyklu księżycowego i długość cyklu miesiączkowego trwają 28 dni. Fizjologia kobiety ściśle śledzi cykl księżycowy.

Zjawisko to pochodzi z wielu kultur, w tym z tradycyjnego sposobu życia Indian. Indianie byli szczególnie związani z naturą i nazywali kobiecy cykl menstruacyjny „posiadaniem księżyców”.

W przeszłości kobiety zawsze miały okresy w tym samym czasie: podczas księżyca dodatniego lub nowiu. Kobiety wykorzystywały to, aby spotkać się i w pełni połączyć z naturą, a zwłaszcza z energią księżycową.

Niestety w dzisiejszych czasach ewolucja społeczeństwa i nasz rytm życia całkowicie odłączyły nas od rytmu natury.

Przyjrzyjmy się teraz fazom księżyca:

 • Faza nowiu: symbolizuje narodziny wraz z początkiem cyklu.
 • Kwadra pierwsza: odpowiada wzrostowi, symbolizuje powiększanie się, narastanie.
 • Faza pełni księżyca: reprezentuje kwitnienie.
 • Ostatnia kwadra: symbolizuje odrodzenie i zwiastuje początek nowego cyklu.

Jaki wpływ ma księżyc na cykl menstruacyjny kobiet? Podejście naukowe kontra symbolika i duchowość.

Obecnie żyjemy w społeczeństwie, które wierzy tylko w fakty naukowe i dyskredytuje teorie o naszym bliskim związku z naturą.

Niemniej jednak mity na temat księżyca są liczne i sprawiają, że jest on dla nas niezwykle tajemniczy. Nie wolno nam jednak zapominać, że księżyc ma bezpośredni wpływ na nasze życie, szczególnie podczas przypływów i odpływów.

Kilku naukowców zajmowało się już kwestią związku między kalendarzem księżycowym, a cyklem miesiączkowym. Według nich istnieje jednak kulturowe, psychologiczne i społeczne wyjaśnienie, które jest bardziej złożone niż zwykła siła grawitacji Księżyca.

Synchronizacja faz cyklu księżycowego z fazami cyklu miesiączkowego

Każdy cykl kobiecy jest bezpośrednio połączony z księżycem:

 • Faza menstruacji: to faza nowiu.
 • Faza przedowulacyjna: związana jest z fazą pierwszej kwadry. Jest synonimem okresu pełnego pozytywności i witalności, podczas którego księżyc pojawia się w postaci półksiężyca.
 • Faza owulacyjna: to pełnia księżyca. Energia księżycowa osiąga szczyt i zapowiada płodny okres kobiety. Libido, czyli pożądanie seksualne i kobiecość odczuwalne są najmocniej właśnie w okresie owulacji.
 • Faza przedmiesiączkowa: odpowiada fazie ostatniej kwadry. Oznacza to, że księżyc słabnie, a my czujemy przypływ kreatywności i potrzeby wyrażania siebie.

Jak w pełni wykorzystać energię księżyca?

Każda kobieta jest związana z księżycem i jego cyklami. Jak najlepiej wykorzystać energię płynącą do nas w pełnię księżyca? Poznajcie poniższe wskazówki.

Każda kobieta ma własny sposób odbierania energii podczas pełni księżyca, spróbuj więc wszystkich poniższych metod i wybierz tę, z której czerpiesz jak najwięcej korzyści!

 • Kamienie szlachetne - niektóre kamienie szlachetne uwalniają energię, która może pomóc Ci ponownie połączyć się z mocą księżyca w pełni. Umieść je na parapecie wieczorem i zabierz je rano, aby pochłonąć energię księżyca. Możesz użyć takich kamieni jak Jadeit, który związany jest z pięknem, odkrywaniem własnej urody i miłością, Kamień księżycowy (Selenit, Adular), który odpowiada za wyciszenie, magię snów oraz Twoje relacje z innymi ludźmi, lub Tygrysie Oko, które chroni przed lękiem, wzmacnia pewność siebie, pomaga w przezwyciężeniu trudnych momentów w życiu.
 • Odprężenie i relaks - wykonaj relaksującą aktywność dla swojego ciała! Pełnia księżyca to idealny czas, aby ćwiczyć sesję jogi, relaksować się, medytować, skupić się na zadbaniu o swoje ciało nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Weź ciepły prysznic, posłuchaj muzyki, spróbuj aromaterapii. To czas, w którym możesz naładować swoją energię. Nie pozwól, aby cokolwiek niepokoiło Cię lub zakłócało Twój cenny czas. Jak zawsze zalecamy w tym czasie używanie majtek menstruacyjnych, aby razem z nimi przeżyć okres naturalnie i w spokoju 😊
 • Spotkanie - spotkaj się z kobietami! Zgromadź ich wokół siebie jak najwięcej! Księżyc w pełni to dobry czas na wspólne spotkania i dzielenie się opowieściami z Waszego życia. Już w starożytności kobiety w tym czasie spotykały się, aby oddawać się magicznym rytuałom. Oczywiście nie zachęcamy Cię, abyś bawiła się w wiedźmę! 😉
 • Dbaj o siebie – skup się na sobie! Weź ciepłą kąpiel, rozpieszczaj się olejkami eterycznymi, zrób sobie maseczkę na twarz lub włosy! Znajdź swoją wewnętrzną boginię i daj jej to na co zasługuje!


Połącz się z księżycową energią podczas okresu dzięki ekologicznym majtkom menstruacyjnym Sis! Wybierz model odpowiedni dla Ciebie: Comfy Sis, Sexy Sis, Sporty Sis.