Tylko teraz! Nasze bestsellery nawet 25% taniej przez

Majtki menstruacyjne, podpaski, tampony - krótka historia środków higienicznych

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z majtkami menstruacyjnymi czasami mówią, że korzystanie z nich jest jak cofanie się do średniowiecza. Cofnijmy się więc! Moda na środki higieniczne używane w trakcie miesiączki ciągle zmienia się i ewoluuje. Kobiety od zawsze miesiączkowały i w zależności od okresu historycznego używały przeróżnych zabezpieczeń. Przyjrzyjmy się najpierw historii środków higienicznych, bo niewiele osób wie jak te zabezpieczenia ewoluowały przez tysiące lat!

 

Początek

Mówi się, że w starożytnym Egipcie tampony wytwarzane były z papirusa, natomiast kobiety w starożytnej Grecji wkładały do pochwy gąbki morskie, co z resztą stosuje się do teraz. Jak widać, inwazyjne środki ochrony w trakcie okresu to nie jest nowy wynalazek. Od okolic 500 roku naszej ery kobiety zaczęły używać różnego rodzaju „szmatek”, które pełniły rolę prowizorycznych podpasek. W niektórych krajach z tego powodu wciąż używa się określenia „na szmatce”, mówiąc o menstruacji. Niestety w okresie średniowiecza miesiączka była kompletnym tematem tabu, budziła wstyd, zażenowanie, a to wszystko z powodów religijnych. Mówiono też, że picie krwi menstruacyjnej skutkuje zachorowaniem na trąd. Taka sytuacja trwała jeszcze przez kolejne kilkaset lat, natomiast od 1822 roku określamy menstruację słowem „okres”. Kilkadziesiąt lat później zaczyna się prawdziwa okresowa rewolucja! Kobiety wkładają bawełnę i flanelę w swoje majtki, a 1850 roku wynaleziono specjalny fartuch sanitarny, który zbudowany był z gumy i uniemożliwiał przedostawanie się krwi na odzież lub siedzenia.

Majtki menstruacyjne Sis Underwear
[Fartuch sanitarny używany w trakcie okresu]

Jak można się domyślić było to niezwykle niehigieniczne i niewygodne. Mniej więcej w tym samym czasie wynaleziono też pas menstruacyjny, czyli specjalny pasek zapinany wokół bioder, do którego przypinało się chłonną tkaninę działającą jak podpaska.

Majtki menstruacyjne Sis Underwear

 [Oryginalny rysunek z opisem pasa menstruacyjnego]

Majtki menstruacyjne Sis Underwear

 [Reklama różnych środków ochrony w trakcie okresu]

 

Małymi krokami do przodu

Rok 1919 przyniósł wynalazek, który mógł zrewolucjonizować menstruację na świecie. Firma Lister’s Towels wyprodukowała pierwszą, łatwo dostępną podpaskę. Niestety okres był wciąż tak trudnym tematem dla kobiet, że wstydziły się kupić je w sklepie, co spowodowało, że produkt nie utrzymał się na rynku. Sama menstruacja była wtedy owiana wyjątkowo złą sławą. W 1919 roku profesor Schick wprowadził pojęcie „menotoksyn”, czyli trucizny występującej we krwi menstruacyjnej, która według naukowca była odpowiedzialna za więdnięcie kwiatów i psucie się żywności. Rok później firma Lister’s Towels zmieniła swoją nazwę na Nupak, aby być bardziej neutralną wizerunkowo i nie przywoływać na myśl menstruacji.

Majtki menstruacyjne Sis Underwear

 [Plakat podpasek marki Nupak]

W końcu sprzedaż podpasek ruszyła, ale kupowały je głównie bogate kobiety, bywające w domach towarowych. Z roku na rok podpaski stawały się coraz bardziej popularne. W tym samym czasie można było też kupić tampony, jednak ich wykonanie było na tyle marne, że były nieszczelne, co spowodowało ogromne zainteresowanie podpaskami, które nie przeciekały. W 1922 roku opatentowano pas menstruacyjny, który stał się w tym czasie popularnym środkiem ochronnym. 8 lat później pojawił się kolejny wynalazek, który do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością, czyli kubeczek menstruacyjny, który wymyśliła Leona Chalmers. Rok później Earl Haas projektuje pierwszy tampon dobrej jakości, a do tego posiadający aplikator, co pomagało kobietom nie tylko łatwiej go zaaplikować ale również poczuć się bardziej komfortowo, ponieważ dla wielu z nich dotykanie swoich części intymnych stanowiło krępujące kulturowe tabu. W 1933 roku bizneswoman Gertrute Tendrich wykupuje patent Earla Haasa i zakłada dobrze wszystkim znaną firmę Tampax. Tampony były jednak skierowane wyłącznie do dojrzałych i zamężnych kobiet, ponieważ wierzono, że odbierają one dziewictwo. Zaraz po firmie Tampax na rynku pojawiła się kolejna znana marka – w latach czterdziestych zadebiutowały tampony O.B. Kolejną firmą próbującą swoich sił w produkcji środków higienicznych była firma Rely, niestety produkowane przez nią tampony wielokrotnie powodowały Syndrom Szoku Toksycznego. Mimo wszystko, sam fakt prac nad polepszeniem komfortu w trakcie okresu był przełomowy, chociaż społeczeństwo musiało się jeszcze wiele nauczyć.
 

Rewolucja

Rok 1985 można uznać za przełomowy w oswajaniu społeczeństwa z tematem menstruacji. Słowo „okres” zostało wtedy użyte po raz pierwszy w reklamie tamponów Tampax. Kilka lat później na popularności zyskały ponownie kubeczki menstruacyjne. Kobiety w końcu otrzymały zasłużony komfort i dobrą ochronę w trakcie okresu. Przez kolejne lata trendy pozostawały te same, jednak zaczęto udoskonalać istniejące produkty. Po 2010 roku, ze względu na popularność tematu ekologii i dbania o środowisko, zaczęto produkować podpaski i tampony z bawełny organicznej. Kobiety zaczęły być bardziej świadome, co wkładają do swoich ciał. W tym czasie na rynku pojawiają się również inne rozwiązania takie jak dysk menstruacyjny oraz majtki menstruacyjne.

 

Majtki na okres zamiast podpaski?

Majtki menstruacyjne nie są przestarzałe, ani nie używało się ich w średniowieczu. Są one stosunkowo nowym rozwiązaniem, jednak kobiety od wieków krwawiły we własną bieliznę z braku innego wyboru. Od wielu lat popularne już były też podobne formy ochrony, na przykład pieluchomajtki, które miały podobne działanie, ale inny skład i absorbcję. Wynalazcami nowoczesnych majtek menstruacyjnych możemy nazwać Miki Agrawala i Julie Sygiel. Miki jest właścicielem najbardziej znanej marki produkującej majtki menstruacyjne, czyli THINX. Na pomysł wpadł przypadkowo, gdy jego siostra dostała okresu w trakcie rodzinnej zabawy, będąc ubrana tylko w strój kąpielowy. Sygiel natomiast, z zupełnie innego powodu, stworzyła pierwsze nowoczesne majtki menstruacyjne. Jej celem nie był ekologia, komfort, ani zdrowie. Nazwała swój sklep „Sexy Period”, ponieważ chciała, aby kobiety dobrze wyglądały w trakcie okresu, a nie chodziły z widoczną podpaską w majtkach. Po chwili zmieniła jednak nazwę na Dear Kate.

Majtki menstruacyjne obu marek działają na podobnych zasadach – posiadają kilka warstw, w tym jedną chłonną i jedną nieprzemakalną. Majtki menstruacyjne szybko stały się znane na całym świecie, łącząc w swoim działaniu wiele zalet, których brakuje podpaskom i tamponom. Kobiety używają ich ponieważ jest to rozwiązanie wygodne i oszczędne, ekologiczne, wygląda lepiej niż założona podpaska i jest dużo bezpieczniejsze niż tampon.

Jednak sama decyzja o spróbowaniu majtek menstruacyjnych po raz pierwszych często wiąże się z dużymi wątpliwościami na temat ich działania, higieny, wygody oraz bezpieczeństwa. Zachęcamy do przeczytania opinii użytkowniczek, które miały dokładnie takie same wątpliwości!

A jeżeli chcesz spróbować i doświadczyć nowego wymiaru okresu to koniecznie sprawdź majtki menstruacyjne Sis Underwear, łączące nie tylko dobre działanie, chłonność i wygodę ale również będące tak zaprojektowane, żebyś nawet w trakcie okresu czuła się Sexy, Sporty lub Comfy 😉